top of page

Title. Double click me.

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

Rootslased, nende toit ja kultuur - millised need on?

Kas olete kunagi kuulnud kasutatavat sõna fika ja mõelnud mida see võiks tähendada, või miks söövad rootslased jõulude ajal safranisaiakesi, mida kutsutakse lussekatter'iteks. Mis on see lagom kogus piima ja suhkrut, mis kohvi sisse tuleb panna? Sellel leheküljel üritan anda ülevaate rootslastest, nende traditsioonidest ja ka põhilistest rootsipärastest toitudest.

 

 

 

Lagom- täpselt parasjagu, ei rohkem ega vähem. Seda sõna kasutatakse koguaeg. Kui rootslane läheb kohvikusse ja tellib ühe kohvi, siis kohvikoort küsitakse alati lagom kogus, mis tegelikult varieerub inimeste seas päris palju.

 

"Kui viikingid aja maha võtsid, oli neil kombeks istuda lõkke ääres ja juua sarvetäis mõdu. Ehkki pärast vägitegusid (rüüstamised, süütamised, vägistamised) oli nende janu suur, pidas iga sõdalane auasjaks rüübata mõõdukas sõõm, et samast sarvetäiest jätkuks kõigile. Teisisõnu - juua tuli kambavaimus, laget om, hiljem lühendatud lagom'iks. Tänapäeva rootsi keeles tähendab see sõna "mõõdukalt".

 

- Peter Berlin (1998)

 

 

Fika- kohvipaus. Kõik rootslased armastavad fikatada. Ja veel rohkem on fika'st vaimustuses välismaalased, kes rootsi reisides sellega kokku puutuvad. Fika ajal võetakse aeg umbes 15 minutiks maha, juuakse kohvi ja süüakse kõrvale tükike kooki.

 

Lördagsgodis- nädala sees rootsi peredes kommi ega magusat ei sööda. Nädalavahetusel on aga hoopis teine lugu, siis tuuakse välja mitu kilo kaalukomme, mida kõik siis õhinal söövad. Kaalukommid on üks vähestest asjadest, mis on Rootsis odavamad kui Eestis, need on nimelt lausa poole odavamad. Rootslased arvavad, et kui toituda viis päeva nädalas tervuslikult ja teha sporti, siis laupäeval võib võtta vabalt, olla soffpotatis (otsetõlkes "diivanikartul", omadussõna inimese kohta, kes aina lösutab diivani peal) ning süüa kõike head ja paremat.

 

Fika. Autori foto
Kaalukommid. Autori fotod

Sovmorgon- kellele ei meeldiks hommikud, kus saab sisse magada? Rootslastel on selle jaoks lausa eraldi sõna sovmorgon, mis tähendabki otsetõlkes "magamise hommik". Need on hommikud, kus kooli või tööle peab minema paar tundi hiljem kui tavaliselt ja saab endale lubada veidikene pikema ööune.

 

PappaledigRootsis on üsna tavaline, et isad võtavad nii öelda isaduspuhkuse, et lapsega kodus olla. Põhimõte on täpselt sama, mis emaduspuhkuselgi. Lapse sünni puhul saavad vanemad ise valida kumb neist vastsündinuga koju jääb. Pappaledig on omadussõna (pappa-isa, ledig-vaba), mida kuuleb tegelikult noorte isade suust üsna tihti. Kõige lihtsam ja enimkasutatav lause: "Jag är pappaledig" (Ma olen pappaledig).

 

Fredagsmys- reede õhtune mõnus koosviibimine, kus pered tavaliselt lihtsalt istuvad kõik koos teleka ees. Kui nädala seeson kõigil omad toimetused, siis reede õhtul tullakse kokku ja nauditakse rahulikku õhtut oma lähedastega. Sel õhtul ei tehta tavaliselt uhket õhtusööki, tihtipeale tellitakse pitsat ja istutakse muude näksidega elutoas. Pooled krõpsureklaamidest näitavad perekonda fredagsmys'i nautimas.

"Küsige ükskõik milliselt välismaalaselt, mida too Rootsi kohta teab, ja vastus on Björn Borg, Saab, Ikea, kellad ja toores kala. Õnnetuseks on Borg emigreerunud Monacosse, Saab kuulub tänapäeval Ameerika General Motors'ile. Ikea peakontor on kolinud Taani ja kelli ei valmistata Rootsis, vaid Šveitsis. Nii et järele jääb vaid toores kala."

 

–Peter Berlin (1998)

"Rootsi keel on väga lihtne, selle võib selgeks õppida kahe ja poole tunniga, mis kulub lennuks Heathrow'st Stockholmi Arlanda lennuväljale. See koosneb saksa keele sõnavarast, mis on kohandatud inglise keele grammatikaga ja hääldatud laulva intonatsiooniga. Keelel on suhteliselt väike aktiivne sõnavara, millega on seletatav rootslaste sõnakehvus ja nende kalduvus sõnu korrata."

 

–Peter Berlin (1998)

bottom of page